Özel Silifke Diyaliz Merkezi

Hemodiyaliz Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek hastalarının kullanmak zorunda olduğu,böbrek yetmezliği sonucunda vücuttaki zararlı maddeleri ve sıvıların uzaklaştırılması için geliştirilen yapay bir kan temizleme makinesi olan diyaliz insan üzerinde kullanıldığında,yaşam süresinin ve kalitesinin artmasını sağlamıştır.Bu şekilde diyaliz makinesine bağlanılarak kanının temizlenmesi işinede hemodiyaliz denilmektedir.

Diyaliz makinesi karmaşık olmayan bir sisteme sahiptir.Hasta kişilerin kanını temizlemek ve gereken düzeye getirmek için böbreklerin yapmakla görevli olduğu işleri vücut dışında yapmaktadır. Diyaliz makinesi insandan atar damar ve toplar damar olmak üzere 2 ayrı yerden kana alıp bunları temizleyip,vücudun bir parçası gibi tekrar akışı sağlamaktadır.Yapı olarak,kanı süzmek için genelde kimyasal veya hayvansal yapıda zarlar kullanılır.

Makine içinde iki tüp bulunur bu tüplerde tuzlu solisyon vardır.Zararlı maddeler zar yardımı ile ayrılarak birinci tüpe alınır ve temizlenen kan tekrar pompalanarak süreklilik sağlanır.Damardan diyaliz için kanın alınmasının 3 çeşidi vardır.Kol kısmından alınırsa,boyun kısmından alınırsa jugular vene,boyun ve bacaktan alınması fark etmeksizin sentetik bir malzeme ile alınmasına ise sant denir.

Hastanın durumu acilse genelde boyun-omuz bölgesinden kolayca atar ve toplar damarlardan alınır.Hastanın acil bir durumu yoksa ön koldan bir toplar bir atar damar seçilir.Fistül alınan bölgeye hasta özen göstermelidir.Açılan damar yolu sürekli olarak kullanılacağından tekrar tekrar açmak yerine bir defaya mahsus kapaklı bir system ile tek seferde açılıp her seferinde kullanıbilinmektedir.

Hemodiyaliz gören hastalar bu işleme bir kez tabi tutulmazlar.Kanın sürekli olarak temizlenmesi ve akışın sağlanması gerekmektedir.Bu sebeple damar yolu için açılan sant,fistğl ve jugular vene’nin korunması gerekmektedir.Hasta olan kişi haftalık diyalize bağlanır.Kandaki yabancı madde miktarına göre haftada 3-4 defa ve günlük 4 saat boyunca makineye bağlı kalmak zorundadır.

Diyaliz Merkezimiz için bize ulaşmak isterseniz iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Silifke Özel Diyaliz Merkezi